In deze blogserie gaan we op bezoek bij mensen die van kamperen hun werk hebben gemaakt. Van campingbazen tot tentenbouwers en van glampinggoeroes tot vouwwagenverhuurders — we zijn benieuwd naar het verhaal achter hun onderneming. Hoe is het allemaal begonnen? Wat maakt hun bedrijf, product of dienst uniek? Welke trends zien zij in de kampeerwereld?
Voordat we inzoomen op Mestic, eerst even het grotere plaatje. Mestic is één van de eigen merken van Gimeg. Gimeg bestaat al ruim 140 jaar en begon ooit in de gastechnische industrie. Inmiddels is het bedrijf uitgegroeid tot een belangrijke groothandel en merkontwikkelaar in de kampeerbranche, met een sterke mix van A-merken en eigen merken. Mestic is daarvan een van de meest herkenbare.
We spraken Dennis de Koning, Brandmanager bij Mestic, over het ontstaan van het merk en de koers voor de komende jaren.
Mestic bestaat dit jaar 10 jaar. Kun je ons meenemen naar het begin: waarom is Mestic ooit gestart?
Tien jaar geleden zaten we bij Gimeg in een fase waarin we wat minder afhankelijk wilden zijn van A-merken. We wilden meer eigen producten ontwikkelen.
Op dat moment hadden wij een groothandelsmerk in ons portfolio dat laag wattage huishoudelijke artikelen verkocht. Dat merk stopte op een gegeven moment met bestaan en we zagen voor dat specifieke assortiment wel echt een gat in de markt.
Dat viel samen met onze bredere strategie om zelf meer te gaan ontwikkelen. In het begin was dat nog heel praktisch. We kochten een product in, maakten er een eigen verpakking en handleiding bij en zo ontstond Mestic. Het begon met een paar artikelen. Twee waterkokers, een koffiemachine en een kachel. Maar wel met een duidelijke gedachte. Producten die geschikt zijn voor gebruik op de camping.
Wat was vanaf het begin de belangrijkste gedachte achter het merk Mestic?
Het ging om gemak. Dat klinkt tegenwoordig als een modewoord, maar het was echt de kern. We wilden dat een consument niet hoefde na te denken of iets wel geschikt was voor de camping.
Koop je in een elektronicawinkel een waterkoker van 2000 watt, dan kom je op veel campings in de problemen. Met Mestic moest je weten dat het gewoon klopt. Laag wattage, praktisch en direct bruikbaar.
Mestic staat bekend om praktische, handzame producten voor onderweg. Hoe bepalen jullie wat wel en niet past bij het merk?
In de loop der jaren hebben we onze merkstrategie steeds verder aangescherpt. Mestic draait om functionele, technische apparaten. Vaak elektrisch, vaak met een stekker, al is dat tegenwoordig niet altijd letterlijk zo.
Binnen Gimeg hebben we meerdere merken. Kampeermeubelen of tenttapijt horen bijvoorbeeld onder het merk Travellife. Maar alles wat technisch en functioneel is, zoals koelboxen, airco’s, batterijen en powerstations, dat past bij Mestic.
Het assortiment is flink gegroeid, van koelboxen tot airco’s en powerstations. Hoe bewaak je daarin focus en herkenbaarheid?
We hebben vier duidelijke pijlers waar we ons assortiment aan ophangen. Huishoudelijk, koelen, klimaat en power.
Huishoudelijk is waar het begon. Koelboxen en koelkasten zijn daarna sterk gegroeid. Klimaatbeheersing, met name airconditioning, is inmiddels een belangrijk segment. En power, zoals batterijen, zonnepanelen, inverters en powerstations, is de afgelopen jaren flink uitgebreid door de behoefte aan zelfvoorzienend kamperen.
Zolang het binnen die functionele en technische kaders blijft, blijft het Mestic.
Voor veel kampeerders is prijs kwaliteit een belangrijk onderwerp. Hoe kijken jullie daar als merk tegenaan?
We hebben heel bewust gekozen voor het middensegment. We blijven weg uit de onderkant van de markt, maar we zitten ook niet op het hoogste premium niveau.
We willen kwaliteit bieden die zich kan meten met A-merken, maar tegen een meer toegankelijke prijs. Innovatie loopt vaak voorop bij de grote A-merken. Wij zorgen dat we daar dicht bovenop zitten, zodat we vergelijkbare prestaties kunnen bieden, maar betaalbaar blijven.
”Het ging om gemak. Dat klinkt tegenwoordig als een modewoord, maar het was echt de kern. We wilden dat een consument niet hoefde na te denken of iets wel geschikt was voor de camping.”
Dennis de Koning – Mestic
Hoe testen jullie producten voordat ze op de markt komen? Wordt er ook gekeken naar hoe kampeerders ze in de praktijk gebruiken?
Dat is in de afgelopen jaren sterk veranderd. In het begin kochten we producten van de plank. Inmiddels ontwikkelen we onze producten volledig zelf, zowel technisch als qua design.
We werken samen met gespecialiseerde fabrieken die voor ons de technische expertise leveren. Daarnaast hebben we hier een eigen technische dienst die elk product uitvoerig test. Er komt geen product binnen zonder dat het voldoet aan de zwaarste certificeringseisen.
Voordat een product in productie gaat, laten we het ook testen door onze salesafdeling en door dealers. Zo krijgen we praktijkfeedback voordat we definitief gaan produceren.
Wat hoor jij het vaakst terug van kampeerders die Mestic gebruiken?
Gelukkig horen we steeds vaker dat mensen het merk herkennen. Dat is voor ons het grootste compliment.
Als iemand op een beurs zegt dat hij ook een koelbox van Mestic heeft, dan weten we dat we meer zijn geworden dan alleen een label. Dan is er echt vertrouwen ontstaan.
Kamperen verandert. Mensen willen meer comfort, maar ook flexibiliteit en onafhankelijkheid. Hoe speelt Mestic daarop in?
Een goed voorbeeld is onze Mestic app. Alle smart producten binnen ons assortiment kunnen via één app worden bediend.
Bij veel merken heb je voor elk apparaat een aparte app nodig. Wij hebben bewust gekozen voor één platform. Of je nu een koelbox, airco of batterij hebt, als het smart is kun je het via dezelfde app bedienen. Dat maakt het eenvoudiger en overzichtelijker voor de gebruiker.
Als je kijkt naar de komende jaren, waar wil je Mestic dan vooral verder in ontwikkelen?
We blijven inzetten op integratie en herkenbaarheid. Zo zorgen we er bijvoorbeeld voor dat onze producten CI bus gecertificeerd zijn, zodat ze eenvoudig kunnen worden geïntegreerd in bestaande systemen in campers en caravans.
Maar het belangrijkste blijft consistentie. Kwaliteit hooghouden, blijven innoveren en het merk verder opbouwen in Europa.
Tot slot. Wat hoop je dat kampeerders over Mestic zeggen als ze het merk beter leren kennen?
Ik hoop dat ze zeggen dat het een degelijk Nederlands merk is waar je op kunt vertrouwen. Meer dan alleen een product met een label.
Als we over een paar jaar in dezelfde adem genoemd worden als gevestigde namen in de branche, dan hebben we het goed gedaan. Dat bereik je alleen door consequent te blijven in kwaliteit, innovatie en merkverhaal.