Ga naar de inhoud
caravan beladen tips
En hoe meet je dat?

Wat is kogeldruk?

Veilig rijden met een caravan is natuurlijk belangrijk. Wanneer je voor het eerst met een caravan gaat rijden, kom je allerlei aspecten tegen waar je misschien nog niet van had gehoord. Het kan allemaal wat overweldigend zijn, maar met een paar aandachtspunten kom je een heel eind! Een daarvan is de kogeldruk van je caravan. Met de juiste kogeldruk

heb je minder kans dat de caravan gaat slingeren én je rijdt comfortabeler. Maar wat is kogeldruk eigenlijk? We leggen het je uit!

Wat is kogeldruk bij een caravan?

Kogeldruk is het gewicht waarmee de dissel op de trekhaak van de auto drukt. Dit mag niet te (veel) hoog of te laag zijn, omdat dit het rijden met de caravan beïnvloed. Als de caravan voorin te zwaar beladen is, drukt dit gewicht te veel op de trekhaak.  Dan wordt de achterkant van de auto als het ware naar beneden gedrukt. Als je echter achterin te veel gewicht hebt, trekt dat de achterkant van de auto omhoog. Beide situaties zijn niet wenselijk en zorgen ervoor dat de combinatie minder stabiel rijdt. Bij een te lage kogeldruk neemt de kans op slingeren toe. Het is dus belangrijk om de caravan goed te beladen en het gewicht gelijkmatig te verdelen. Onze ervaring is dat een goed beladen caravan véél prettiger rijdt. Wanneer je een drempel overgaat, merk je echt verschil bij een te hoge kogeldruk.

Wat is de maximale kogeldruk?

Soms staat in het kentekenbewijs van de auto wat de maximale kogeldruk mag zijn. Het typeplaatje van de trekhaak geeft dit in ieder geval altijd aan. Per auto kunnen deze waarden verschillen, maar vaak ligt de maximale kogeldruk tussen de 50 en 75 kilo. Staat er niets op het typeplaatje? Dan mag de kogeldruk officieel maximaal 50 kilo zijn. Daarnaast wordt vaak geadviseerd om ongeveer 5 tot 7 procent van het beladen caravangewicht als richtlijn te nemen voor de juiste kogeldruk, mits dit binnen de maximale waarde van auto én trekhaak blijft. Twijfel je? Vraag dan gerust jouw caravandealer of onderhoudsbedrijf om advies voor jouw specifieke situatie.

Kogeldruk caravan

Hoe meet je kogeldruk van je caravan?

Voor het bepalen van de kogeldruk van de caravan gebruik je een kogeldrukmeter. Dit is een voorbeeld van een kogeldrukmeter . Deze plaats je onder de kogelkoppeling van de caravan. Draai het neuswiel in (de poten uiteraard ook), zodat de kogel leunt op de meter. Zorg er hierbij voor dat de caravan zo recht en waterpas mogelijk staat, anders meet je niet nauwkeurig. Op de meter kun je daarna de kogeldruk aflezen. Deze waarde moet dus, afhankelijk van jouw auto, ergens tussen de 50 en 75 kilo liggen.

Er zijn ook handige neuswielen met ingebouwde kogeldrukmeter te koop. Dat scheelt gedoe met zo’n losse meter.

Een wel heel luxe oplossing is het installeren van een E-Trailer systeem, waarmee je vanaf de telefoon onder andere de kogeldruk kunt aflezen.

Kogeldruk caravan te hoog: wat te doen?

Het kan best even puzzelen zijn om de bagage in de caravan zo te verdelen dat je met de juiste kogeldruk kunt vertrekken. Sommige caravans zijn onhandig ingedeeld: een bed en veel laadruimte voorin zorgt er nu eenmaal voor dat je sneller een te hoge kogeldruk hebt. Er is geen standaardoplossing, omdat elke caravan anders is ingedeeld en iedereen andere bagage meeneemt. Wij hebben hier met onze eigen caravans ook even over gedaan. Dit zijn de tips die we uit ervaring kunnen geven:

  • Zware spullen, zoals een losse koelkast die al snel zo’n 20 kilo weegt, vervoeren wij liever achter in de auto. Ook tent- of luifelstokken leggen we daar, zodat het gewicht niet allemaal in de caravan terechtkomt.
  • Gasflessen verdelen we zo goed mogelijk en zetten we altijd vast, zodat ze niet kunnen rollen tijdens het rijden. Dit is niet alleen beter voor de kogeldruk, maar ook voor de veiligheid.
  • Zware spullen leg je het liefst zo dicht mogelijk bij de as van de caravan. Door het gewicht in het midden te plaatsen, blijft de kogeldruk stabieler. Zo ligt ons tentdoek bijvoorbeeld altijd rond de as.
  • Fietsen vervoeren we liever op de dissel dan achterop de caravan, omdat dat de stabiliteit ten goede komt en de kans op slingeren vermindert. Bij Laura gaan de fietsen zelfs op het dak van de auto.

Meer tips vind in in onze online training ‘veilig rijden met de caravan’ of lees je in het artikel over de caravan beladen. Het is trial en error, maar als je eenmaal de juiste manier hebt kun je dit bij de volgende vakanties sneller doen!

Verse kampeerinspiratie in jouw mailbox!

De nieuwste campings, leukste gadgets, inspiratie en kampeervoorpret